Rozpoczynamy 11. edycję plebiscytu Klimatyczna bzdura roku!
Zmiana klimatu Ziemi to zjawisko doskonale znane nie tylko naukowcom. Jak dowiedziono na różne sposoby, mamy dziś do czynienia z globalnym ociepleniem, a jego przyczyną jest spowodowany przez ludzi wzrost koncentracji gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla i metanu) w atmosferze. Mimo to wciąż zdarza się, że uczestnicy debaty publicznej negują podstawowe, potwierdzone naukowo fakty na temat klimatu lub dzielą się własnymi wymysłami nie znajdującymi oparcia w faktach.
Zebraliśmy w tej edycji 6 wypowiedzi wprowadzających w błąd lub świadczących o ignorancji tematu klimatu, które pojawiły się w mediach polskojęzycznych w 2024 roku. Zapraszamy do wybrania tej, której przypadnie tytuł Klimatycznej bzdury roku 2024!
Od poniedziałku 20 stycznia do niedzieli 26 stycznia Internauci mogą oddawać głosy na stronie plebiscytu: Klimatyczna bzdura roku
Ogłoszenie wyników nastąpi we wtorek – 28 stycznia.
Klimatyczna bzdura roku 2024 – nominacje
1. Prof. Leszek Marks:
„Wpływ zwiększonej emisji gazów cieplarnianych […] jest znacznie przeszacowany, ponieważ nie uwzględnia się roli równolegle postępującego ocieplenia spowodowanego przez czynniki naturalne.”
2. Prof. Piotr Kowalczak:
„Podstawowym problemem IPCC jest brak dowodów na zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka, co więcej, kolejne prognozowane symptomy tego procesu, zapowiadane z dziesięcioletnim wyprzedzeniem, nie sprawdzają się, dotyczy to także większości prezentowanych przez IPCC scenariuszy zmian.” [Zmiany klimatu, s. 210]
3. Prof. Władysław Mielczarski:
„Nie ma żadnych dowodów na to, że ten gaz [dwutlenek węgla], czy jego wydzielanie spowoduje kiedyś ocieplenie. Dowodów na to nie ma żadnych.”
4. Wojciech Ilnicki:
„Podkreślę, że zaledwie 30 proc. drzew w Polsce pochłania całą polską produkcję CO₂.”
5. Doktorzy inżynierowie Jan Kubicki, Krzysztof Kopczyński i Jarosław Młyńczak:
„Możemy autorytatywnie stwierdzić że mamy do czynienia z wysyceniem atmosferycznym, a dodatkowy CO₂ wyemitowany do atmosfery, niezależnie od tego na jakiej wysokości on występuje, nie będzie gazem cieplarnianym”
6. dr inż. Tomasz Wójcik:
„Nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje, że klimat się zmienia, ale powodem tych zmian nie jest korzystanie z paliw kopalnych.”
Zachęcamy do włączenia się do głosowania!
Organizatorem plebiscytu jest redakcja portalu Nauka o klimacie prowadzonego przez Fundację Edukacji Klimatycznej.
Patronami medialnymi plebiscytu są: AszDziennik, Crazy nauka i Konrad Skotnicki – Doktor z Tiktoka.