Warsztaty naukowej komunikacji zmiany klimatu – relacja

Dziesięcioro przedstawicieli świata nauki spotkało się z dziesięciorgiem dziennikarzy podczas pierwszych warsztatów naukowej komunikacji zmiany klimatu, które zorganizowaliśmy w lutym 2024 w Łodzi.

Uczestnicy warsztatów komunikacji naukowej zmiany klimatu organizowanych przez Fundację Edukacji Klimatycznej (17-18 lutego 2024). Zdjęcie: I. Duda i A. Sadowska-Konczal.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję wysłuchać wystąpień doświadczonych popularyzatorów i popularyzatorek nauki z redakcji serwisu Naukaoklimacie.pl. Prof. Szymon Malinowski, mgr inż. Anna Sierpińska i dr Aleksandra Kardaś opowiadali o tym, jak interdycyplinarnym zagadnieniem jest zmiana klimatu, jakie są jej przejawy w Polsce, oraz jak wykorzystać emocje do przekazywania wiedzy. Krzysztof Jodłowski (Day Ray) przybliżył nam temat kształtowania przekazów medialnych tak, by pozostawały w głowach odbiorców.

Prof. Szymon Malinowski opowiada o tym, jak w prosty sposób tłumaczy zwykle mechanizm powodujący zmianę klimatu. Zdjęcie: J. Mytych.

Większość czasu spędziliśmy jednak na wzajemnym poznawaniu się i wymianie doświadczeń pomiędzy naukowcami i dziennikarzami. Pracując na przykładowych artykułach naukowych, uczestnicy pokazywali sobie nawzajem, jak zabrać się za analizę takiego tekstu, na jakie pułapki można przy tym natrafić a z drugiej strony – jak przetworzyć zestaw specjalistycznych informacji na materiał interesujący i zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy.

W niedzielne przedpołudnie dziennikarsko-naukowe pary zajęły się wspólnym przygotowaniem materiałów prasowych (wywiadów, podcastów czy nawet wideo) na tematy związane z badaniami prowadzonymi przez uczestników. A tematy te były bardzo zróżnicowane – od stanu organizmów morskich, przez wyłanianie się nowych wysp w Arktyce, do marnowania jedzenia i skuteczności działań aktywistów klimatycznych. Wyniki tych prac już niedługo pojawią się na stronie Nauka o klimacie i nie tylko.

Podczas osobnego panelu dyskusyjnego, dr Jagoda Mytych, dr Aleksandra Kardaś i Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu, opowiedzieli uczestnikom o swoich dziennikarsko-popularyzatorskich doświadczeniach. Warsztaty zakończyliśmy dyskusją, podczas której zebraliśmy wnioski z wcześniejszych ćwiczeń i dyskusji, tworząc listę dobrych praktyk w komunikacji pomiędzy dziennikarzami i naukowcami popularyzującymi wiedzę o klimacie i nie tylko. Już niedługo zaprezentujemy ją na naszej stronie.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Scroll to Top