Od otwornic do tsunami – pierwsze materiały prasowe po naszych warsztatach

Podczas warsztatów komunikacji naukowej zmiany klimatu, które zorganizowaliśmy w lutym 2024, stworzyliśmy warunki do współpracy dziennikarzy z młodymi naukowcami prowadzącymi badania w różnych powiązanych z tematem zmiany klimatu dziedzinach. Efektem tej współpracy miały być materiały prasowe, które już zaczęły ukazywać się na łamach serwisu Nauka o klimacie i nie tylko.

Naukowcy z Polski badają nowe lądy.

Sebastian Pypłacz z serwisu Śląska Opinia rozmawiał z Małgorzatą Szczypińską (Centrum Badań Regionów Zimnych Uniwersytetu Wrocławskiego) o zmianach, jakich w związku z globalnym ociepleniem doświadczają wybrzeża w regionach polarnych.

Podcast i nagranie wideo znajdziecie na stronie Śląskiej Opinii, a także Spotify i Youtube.

Maleńkie organizmy z oceanu i ich wielkie znaczenie dla globalnego ekosystemu

Jaką rolę w obiegu węgla w przyrodzie pełnią otwornice? Co grozi im w związku z rosnącymi emisjami CO2? O tym dr Natalia Szymańska (Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk) opowiedziała Klaudii Katarzyńskiej (Wiadomości UJ).

Skrót rozmowy przeczytacie w serwisie Nauka o klimacie, a pełną wersję w kwietniowych Wiadomościach UJ.

Czy noc polarna jest czasem uśpienia?

O to, jak prowadzi się badania podczas nocy polarnej w Arktyce i jak zmiana klimatu wpływa na tamtejsze zwierzęta, Alicja Dec z radia Emaus wypytywała Annę Sowę z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

Nagranie zostało wyemitowane 5.03.2024 na antenie radia Emaus w audycji Ekosfera, jest też dostępne w serwisie Spotify.

Nie ma żywego lasu bez martwych drzew

Martwe drewno u wielu budzi obawy związane z emisjami CO2. Czy słusznie? Jakie funkcje pełni w ekosystemie? Między innymi o tym z dr Ewą Chećko (Uniwersytet Warmińsko Mazurski) rozmawiała Jagoda Mytych.

Wywiad przeczytacie w serwisie
Nauka o klimacie.

Już niedługo możecie spodziewać się kolejnej porcji materiałów!

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Scroll to Top