Od psychologii do technologii – kolejne materiały prasowe po naszych warsztatach

Podczas warsztatów komunikacji naukowej zmiany klimatu, które zorganizowaliśmy w lutym 2024, stworzyliśmy warunki do współpracy dziennikarzy z młodymi naukowcami prowadzącymi badania w różnych powiązanych z tematem zmiany klimatu dziedzinach. Efektem tej współpracy są teksty i nagrania publikowane na stronie Nauka o klimacie i nie tylko. Pierwszą serię znajdziecie w poprzednim wpisie, a poniżej zamieszczamy informacje o kolejnych.

Psycholodzy sprawdzają, jak najskuteczniej przekonywać do walki ze zmianą klimatu

Jak działać na rzecz klimatu tak, żeby zachęcić ludzi do zmiany? Odpowiedzi na to pytanie szuka w swoich badaniach Dominika Jurgiel, doktorantka ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O tym, czy nauki społeczne mogą pomóc w ochronie klimatu rozmawiała z nią Anna Jurkowiecka.

Wywiad przeczytacie na stronie Nauka o klimacie.

„Prędzej czy później będziemy tę wodę pili”. Co możemy uzyskać z oczyszczalni ścieków i czy ciemna materia pomoże pożreć mikroplastik?

Oczyszczalnie ścieków to potężne obiekty pożerające mnóstwo energii. Czy można zmienić je w jej źródło i jeszcze na tym zarobić?
O tym wszystkim opowiadała Katarzynie Kubackiej dr Edyta Łaskawiec z Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej.

Artykuł będący rezultatem ich rozmowy znajdziecie w serwisie Ziemia na rozdrożu.

Kim jest świadomy ekologicznie Polak?

Kto jest bardziej świadomy i proekologiczny w swojej codzienności – młodzi z wielkich ośrodków czy bardziej zaawansowani wiekiem z przedmieścia? Czy ważniejsze jest wybieranie pomidorów z lokalnego ryneczku czy zbiorkomu zamiast auta? Między innymi o te kwestie pytał Pawła Smolińskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Marcin Osuch (Faceci w kitlach).

Nagrania możecie posłuchać m.in. w serwisach Spotify i Youtube.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Scroll to Top